Turizm Haftası


Turizm Haftası örnek konuşma metni
Sevgili Arkadaşlar! 
15-22 Nisan tarihleri arasını Turizm Haftası olarak kutluyoruz. Dinlenmek, eğlenmek, görmek ve tanımak gibi amaçlarla yapılan gezilere turizm, bu gezilere katılan insanlara da turist diyoruz. Ülke içinde yapılan gezilere iç turizm, ülke dışına yapılan gezilere ise dış turizm denir. 
Yurt dışı gezilere daha çok, zenginleşen ülkelerin insanları çıkar. Yabancı turistler ülkemize hangi amaçla gelirse gelsinler, para harcarlar. Turistlerin harcadığı yabancı paralara döviz diyoruz. Üretemediğimiz ürünleri yabancı ülkelerden döviz ile satın alırız. Döviz elde etmenin en kolay yollarından biri ise turizmdir. Ülkemize ne kadar çok turist gelirse, o kadar çok döviz elde ederiz. 
Asya ve Avrupa kıtaları arasında bir köprü olan yurdumuz, turistlerin ilgi duyduğu bir ülkedir. Ilıman iklimi, zengin bitki örtüsü, eski medeniyetlerin bıraktığı tarihi eser ve anıtlarla yurdumuz, turistler için adeta bir cennet gibidir. Bütün bunlara rağmen ülkemiz, hak ettiği turist sayısına bir türlü ulaşamamıştır. Ülkemize daha çok turist gelebilmesi için, yollarımızın daha güzel, insanlarımızın daha centilmen, ulaşım araçlarının daha gelişmiş, konaklama yerlerinin bol, rahat ve temiz olması gerektiğini biliyoruz. Turistlere karşı güler yüzlü olmak, onları rahatsız etmemek, değerinden yüksek ve zorla satış yapmamak gerekir. Onların memnun ayrılması, ülkemize daha çok turistin gelmesini sağlar. Daha çok turist ise, daha çok döviz demektir. 
Cennetim Türkiye’m
Cennetim Türkiye’m. 
Doğu ayrı bir güzeldir, 
Efsunlanmış gibidir, Van Kalesi, 
Ortasında gölünün, AHTAMARA adası, 
Gaziler diyen Antep, 
Halil İbrahim Sofrası, Balıklı göl, 
Tüm mevsimlerin bir arada yaşandığı Hakkâri,. 
Zap suyundan geçilemese de 
Bakir bir güzeldir Çölemerik. 
Kapadokya’da. ıhlara vadisi, 
Güzel bir rüyadır, Peri bacaları, 
Toroslardan inilince Güneye 
Akdeniz kucaklar bembeyaz sularıyla, 
Karadenizin  HA UŞAKLARİNİ unuttum sanma! 
Yeşilden başka renk tanımayan, 
Finduklar, çaylar, hamsiler diyarı 
Cennetim TÜRKİYEM